Jak rozpocząć naukę języka japońskiego?
28 lipca, 2021Moda na poszczególne języki obce zmienia się nieustannie, jednak wybór jest tak duży, że każdy znajdzie coś dla siebie. Do popularnych języków zalicza się japoński. Od czego zacząć przygodę z nim?
Język japoński od podstaw
Naukę języka japońskiego warto rozpocząć od poznawania kanji, czyli logografów japońskich, które składają się na obszerny alfabet. Wszystkich znaków japońskich jest ponad 60 tysięcy, jednak do swobodnego porozumiewania się wystarczą około 2 tysiące. Znaków najlepiej jest uczyć się ze stron fanowskich, które można znaleźć na licznych stronach internetowych. Umożliwiają one obeznanie się z podstawowymi znakami i zwrotami. Jak się do tego zabrać? Rozpocznij od filmów na YouTube, sięgnij po książki albo umów się z native speakerem.
Chcesz nauczyć się języka japońskiego? Pożyczka na raty umożliwi Ci wykupienie lekcji w szkole językowej.
Jeden z najtrudniejszych języków świata
Japończycy rozróżniają aż cztery alfabety i każdy z nich jest niemalże niezbędny do opanowania poprawnej wymowy słów i zwrotów. Zalicza się do nich hiraganę, katakanę, kanji, oraz romaji. Wymowa japońskich słów bywa podchwytliwa i opiera się na 46 symbolach, które nie podlegają odmianie. To znacznie ułatwia naukę. Kluczowe jest zatem, by zapamiętać właściwy sposób wymawiania poszczególnych sylab w trakcie nauki alfabetu. Każda samogłoska może być wypowiadana krótko lub długo, co często przekłada się na zmianę znaczenia całego słowa. Ponadto bardzo ważna jest prawidłowa intonacja, dlatego warto słuchać słów i wymawiać je, uwzględniając intonację.
Gdy już opanujesz alfabet, czas na naukę całych słów i wyrażeń. Najlepsze efekty pojawią się w nauce słów w kontekście, bowiem zapamiętywanie na siłę całych zdań i wyrażeń prędzej czy później zaszkodzi, niż pomoże. Każdy język charakteryzuje się własną gramatyką. Nie inaczej jest w przypadku języka japońskiego. Opanowanie poszczególnych zasad nie będzie takie trudne, jeśli przebrniemy przez naukę zapisu alfabetu kanji. Warto pamiętać, że rzeczowniki nie odmieniają się przez rodzaje, a niektóre z nich nawet nie mają liczby mnogiej. Czasowniki również nie podlegają odmianie, a użycie podmiotu nie jest obowiązkowe. Dzięki dość precyzyjnemu szykowi zdania sprawia, że budowa zdań po japońsku nie jest skomplikowanym procesem. Pożyczka na raty umożliwi Ci opłacenie nowego hobby. Może będzie to nauka nowego języka, np. japońskiego?