Turystyka Sulechów

Turystyka Sulechów

28 kwietnia, 2020 0 przez Doradca Bankowy

Samorządy większości miast i miasteczek mazurskich w wysokiej skali tworzą na turystykę. Również nie uznaje się czemu dziwić. Wiadomo jednak, że największe wpływy przynosi turystyka masowa. Natomiast skuteczna i kwalifikowana może dać dochody głównie konkretnym podmiotom lub gestorom.

Turystyka Jasień

Turystyka duża na Mazurach

Że o nieco dużo oczywistego, jak zatem, że niejako „ostoją” turystyki masowej w obecnym regionie są Wielkie Jeziora Mazurskie. Podstawową grupą turystów tu przyjeżdżających są w minionych latach nie tylko żeglarze i motorowodniacy. Zdarza się zauważyć nowy trend – są to typy z Europy Zachodniej (m.in. z Niderlandów), którzy chętnie korzystają z pól biwakowych otrzymujących się przy marinach, po to aby sobie w odpocząć w ciszy.

 

Turystyka Jasień

Przecież nie w jakiejkolwiek okolicy Wielkich Jezior Mazurskich taką ciszę znajdziemy. Coraz że o nią w Mikołajkach, gdzie powstały ogromne ośrodki wraz z noclegami (w obecnym sprawiający kontrowersje hotel na wodzie). Mimo to przyjeziorne gminy nadal żyją na dolach. Pamiętają również niejednokrotnie dylemat – czy przyjmować się na wysokie budynki hotelowe w otoczeniu jezior. Działki nad jeziorami stają się coraz cenniejsze.

Turystyka Jasień

Mikołajki są specjalny problem związany z zamiarami budowy możliwości dużego ruchu (tak zwanej szesnastki), która według zamysłów miałaby przebiegać 500 m z centrum miasta. Tutejszy samorząd robi wszystko aby do lokat z takim procesem nie doszło. Ta linia wzbudza kontrowersje zarówno w pozostałych mazurskich ośrodkach turystycznych.

Turystę masowego przyciąga też nasza kuchnia. Nie są już niczym innym pływające bary oferujące smażoną rybę słodkowodną. Sezonowy tłok na jeziorach (zwłaszcza ilość motorówek) również wzbudza dyskusje, nie mówi to najbardziej żeglarzom. Cóż, tego się właściwie nie zahamuje.

Turystyka Jasień

Turystyka aktywna na Mazurach

Z turystyką aktywną można kojarzyć Mazury wschodnie, czyli Szeskie Wzgórza, pogranicze Mazur i Suwalszczyzny wraz z nielicznymi jeziorami rynnowymi. Tu oczywiście możną odnaleźć spokój. Lecz są też atrakcje dla aktywnych, nawet dla wyczynowców. Największe w Polsce (nieczynne już) mosty w Stańczykach wykorzystywane są między innymi do wzrostów na bungie. Rzeki (m.in. Gołdapę) wykorzystują kajakarze.

Stałych użytkowników są swoje gospodarstwa agroturystyczne. Mimo to normę tutejszych samorządów posiada ponad problemy połączone z lokatami. Wiadomo, pieniądze z podatków są ważne. Dlatego żywe dyskusje wzbudzały projekty instalowania elektrowni wiatrowych w niektórych tutejszych gminach. Część mieszkańców Gołdapi oprotestowała przebieg drogi wojewódzkiej 165 poprzez ostatnie miejscowość. Obawiają się przejazdów samochodów ciężarowych. I istnieje wtedy specyficzna w rejonie miejscowość uzdrowiskowa.

Turystyka Jasień

zobacz również Turystyka i inwestycje

0 0 votes
Article Rating